top of page
  • teknikemek2020

Salgında Kırmızı ve Mavi Çelişkisi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın salgınla ilgili Türkiye verilerini televizyonda ilk kez harita üzerinde açıklaması üzerine herkes “Çevremizde hastalık varmı?” sorusunu sormaya başladı. Bu soruya yanıt bulmak isteyenler, Sağlık Bakanlığı tarafından virüsle mücadele iddiasıyla geliştirilen “Hayat Eve Sığar” uygulamasını indirmeye başladı.


Coğrafi Bilgi Sistemi teknolojisi ile üretilen tematik harita kapsamında uygulamayı yükleyen kişiler, 29 Nisan itibariyle yapılan güncelleme ile tüm Türkiye’ye ilişkin Covid-19 yoğunluk haritasına bakabilir, Sağlık Bakanlığı tarafından yüklenen veriler ışığında bulundukları alanın Covid-19’a ilişkin yoğunluğunu görebilir oldu.  Yoğunluğun arttığı yerlerin kırmızıyla gösterildiği haritada, riskin olmadığı yerler mavi, az yoğun yerler ise yeşil renkle gösterildi.


Hastalığın en yaygın olduğu İstanbul için bu harita incelendiğinde Avrupa Yakasında Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Zeytinburnu, Fatih, Beyoğlu, Şişli ile Anadolu Yakasında Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik gibi emekçilerin oturduğu ilçeler en riskli alanlar olarak kırmızıya boyandı. Haritaya göre Tuzla, Üsküdar, Maltepe ve Kartal gibi yerlerde ağırlıklı olarak emekçilerin yaşadığı kuzey bölgelerinin rengi kırmızıya dönerken, sahil kesimlerinde ise renk maviye daha yakın görülmektedir. Başta yalıların bulunduğu boğaz hattı olmak üzere, Etiler, Bebek, Beykoz gibi zenginlerin oturduğu bölgelerin rengi ise neredeyse tamamen mavi.


 Tabii burada hastalık yoğunluğunun belirlenmesinde birçok faktör bir arada değerlendirilmesi gerekirken, hastalığın yoğun olduğu bölgelerin daha çok evde kalamayan, çalışmak zorunda olan, üretimin ve çalışmanın durdurulmadığı, çarpık kentleşmenin, bina ve insan yoğunluğunun fazla olduğu, Esenyurt, Avcılar, Güngören, Bahçelievler gibi alanlar ile hastanelerin ve sağlık merkezlerinin olduğu yerler olması ise hiç de şaşırtıcı değil. Verilerin sağlıklı paylaşılması ve tüm halka saydam şekilde açıklanması halinde kırmızı ve mavi arasındaki sınıfsal çelişki de daha net görülecektir.


Tekin Akçapınar

Harita Mühendisi

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page