top of page
  • teknikemek2020

Kaza Değil Cinayet

Emek Hareketinden Mühendislerden İş Cinayetine Tepki


24 yaşında gemide elektrik akımına kapılan Delil Aslan’ın cinayetine ilişkin tepkiler sürüyor. Son olarak Emek Hareketinden Mühendisler Aslan için bir açıklama yaptılar. “Geminin içindeki malın hedefine ulaşması genç bir insanın hayatından daha önemli görülmektedir” denilen açıklamada, cinayetin takipçisi olunacağı bildirildi.


KAZA DEĞİL CİNAYET

Ülkemizde her gün yaşanan iş cinayetleri bu kez genç bir meslektaşımızı aramızdan aldı.

24 yaşındaki Elektrik Elektronik Mühendisi Delil Aslan henüz 3 gün önce stajyer olarak işe başladığı TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği  Ltd. Şti. ye ait Gas Cat isimli gemide elektrik akımına kapılarak can verdi.


Tek hedefi maksimum kar olan şirket genç mühendisin cenazesini naylon poşete koyarak en yakın liman olan Sri Lanka’da bir hastanenin morguna bırakıp yoluna devam etti.

Aileye sadece çocuklarının öldüğünü ve Sri Lanka’da bırakıldığını bildiren yetkililer şirketin ihmallerinin ortaya çıkmasını engellemek için yasal olarak yapmak zorunda olduğu hiçbir şeyi yapmamıştır.


Konsolosluğa bilgi verilmediği gibi kaza anının tek görgü tanığının ifade vermesini ve aile ile görüşmesini de engellemiştir.


Cenazenin yanına gemi tayfasindan bir kişiyi bırakıp hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmiştir.


Alınmayan güvenlik tedbirleri, caydırıcı olmaktan uzak cezalar, iş cinayetlerine karşı kamuoyunun duyarsızlığı ve çalışanların örgütsüzlüğü ile her geçen  gün artarak devam eden iş cinayetleri artık haber değeri bile taşımayan sıradan istatistiki bilgi konumuna gelmiştir.

Her ay 150 ile 170 arasında işçi sabah işe gidip evine tabut içinde dönmektedir.


Bugün içinde yaşadığımız çalışma ortamında,


Meslektaşımız Delil Aslan’ın hayatını kaybettiği geminin içindeki malın hedefine ulaşmasının genç bir insanın hayatından daha önemli olarak görülmektedir.


İş güvenliği için alınması gereken tedbirler masraf olarak görülmekte ve daha fazla kar etmekten başka bir amacı olmayan patronlar için iş cinayetleri işlerin yavaşlamasına sebep olan bir takım  prosedürlerden ibaret haldedir.


İş cinayetlerinde ölmek fıtrat değil cinayettir.


Tedbirler alınıp, hükümet denetleme görevini yaparsa iş cinayetleri son bulacaktir.

Bunu sağlamanın tek yolu her an yeni bir iş cinayetine kurban gitme ihtimali olan tüm çalışanların örgütlü mücadelesinden geçmektedir.


Biz Emek Hareketinden Mühendisler olarak meslektaşımız Delil Aslan ve ailesinin yalnız olmadığını ve  tüm iş cinayetlerinin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.


Emek Hareketinden Mühendisler

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page