top of page
  • Emek Hareketinden Mühendisler

CANAN TOSUN YALNIZ DEĞİLDİR, BİR ŞİDDET HABERİ DAHA İSTEMİYORUZ!


Marmara Adası’nda bir mermer ocağında çalışan Maden Mühendisi Canan Tosun patronu tarafından darp edilmiş ve fiziksel şiddete uğramıştır.

Patronu tarafından darp ve tehdide maruz kalan Canan Tosun sessiz kalmayarak şikâyetçi olurken, darp eden Fatih Uygun ise serbest bırakılmıştır.

Ülkemizde gün geçtikçe katlanarak artan kadına şiddet haberlerine bugün bir yenisi daha eklenmiş, zaten çok zor şartlarda çalışan bir kadın meslektaşımız bir erkek tarafından saldırıya uğrayarak darp edilmiştir.

Ülkemizdeki mevcut patriyarkal yargı sistemi nedeniyle, bundan önce yaşanan darp, taciz, tecavüz hatta cinayet vakalarında failler çok hafif cezalar almakta hatta çoğunlukla ceza almadan ellerini kollarını sallayarak hayatlarına devam etmektedirler

Siyasetin erkek dili ve toplumdaki uygulamaları bu şiddet olaylarındaki artışı körüklemektedir. Hükümet ve yandaşlarının bu konuya çözüm bulmak yerine kadına şiddete karşı uygulanmasını savunduğumuz İstanbul Sözleşmesine de inatla karşı çıkmaktadır.

Çalışma alanlarında her türlü saldırıya açık olan kadın meslektaşlarımızın korkmadan güvenle çalışacağı bir ortam ve kadınların özgürce yaşayabilmeleri için toplumsal bilinçlenme ve hukuki yaptırımların güçlendirilmesi sağlanmalıdır.

İstanbul Sözleşmesi uygulansın.

Canan Tosun yalnız değildir.

Bu davanın takipçisi olacağız.

Şubat 2021

EMEK HAREKETİNDEN

MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page